V případě, že vašeho potenciálního zaměstnavatele zaujal váš životopis i přiložený motivační dopis, dostali jste se do další fáze přijímacího řízení, kterou je přijímací pohovor. Zajímá vás, jak se na přijímací pohovor připravit? Tak čtěte dále.
Obsah článku
Nacvičení přijímacího pohovoru
Možná, že se to lehko řekne, ale před pracovním pohovorem byste neměli být nervózní. Právě proti nervozitě, která se naplno rozvíjí během vlastního přijímacího pohovoru, je vhodné si tento pohovor předem doma nacvičit.
Pozor na dress code
V prvé řadě si vyzkoušejte oblečení, které si chcete na pohovor vzít. Mělo by odpovídat dress code dané firmy, do níž se chystáte na přijímací pohovor. Pamatujte, že váš potenciální zaměstnavatel si o vás může udělat první dojem už ve chvíli, kdy vás spatří ve dveřích. Na oblečení, které si na sebe na pohovor vezmete, tedy velmi záleží.
Jakému oblečení se vyhnout
Pro ženy jsou tabu minisukně, hluboké výstřihy, odhalená ramena a výrazné malování. Muže dokážou během pohovoru velmi zdiskreditovat například krátké kalhoty, žabky či sandále či tílka.
Přijatelné oblečení
Naopak muži, kteří se chystají na přijímací pohovor, nemohou nic zkazit dobře padnoucím černým či šedým oblekem, bílou košilí, kontrastní kravatou, kvalitními a čistými botami a business aktovkou. Pro ženy jsou vhodné šaty, černé kalhoty a bílá košile nebo kalhotové či sukňové kostýmy. Délka sukně by přitom měla sahat minimálně ke kolenům.
Úvodní představení
Než se vydáte na přijímací pohovor, předem si rovněž nacvičte úvodní představení, z něhož by měl vyzařovat přátelský a vstřícný dojem, a připravte si odpovědi na možné otázky, které by vám mohl firemní personalista klást. Váš projev by měl být v každém případě přirozený, nic se bezduše neučte zpaměti.
Informace o firmě
Dalším bodem přípravy na přijímací pohovor je zjistit si co nejvíce informací o firmě, kde se účastníte výběrového řízení. Projděte si firemní webové stránky, přečtěte si zde o historii společnosti, o tom, jaké produkty či služby firma nabízí, bez povšimnutí byste neměli nechat ani organizační strukturu firmy a firemní kulturu.
Připravte si argumenty
Před samotným přijímacím pohovorem si rovněž připravte seznam všech důležitých bodů, o kterých si myslíte, že byste jimi mohli na potenciálního zaměstnavatele zapůsobit.
Seznam silných stránek a životopis
Neostýchejte se vytvořit seznam všech svých silných stránek spolu s klíčovými schopnostmi uvedenými v popisu práce. Na základě tohoto seznamu s osobním hodnocením si připravte konkrétní příklady, které dokazují vaše silné stránky a schopnosti.
Na přijímací pohovor si kromě toho nezapomeňte vzít ani váš aktuální životopis, dále ukázku vaší práce a rovněž kontakty pro případné poskytnutí referencí od bývalého zaměstnavatele.