Máte rizikové těhotenství? V případě, že jste dosud chodila do práce, vás jistě váš ošetřující lékař poslal na nemocenskou. Neschopenka v těhotenství není v současné době ničím výjimečným. Je ale limitována vycházkami trvajícími maximálně šest hodin denně, pravidelnými kontrolami z řad zaměstnavatele i sociální správy i peněžitým postihem v případě nedodržení vycházek.
Obsah článku
Jak se vyplácí neschopenka v těhotenství
První tři týdny trvání neschopenky v těhotenství vyplácí ženě náhradu mzdy její zaměstnavatel. Zaměstnavatel ovšem dle zákona platí až od čtvrtého dne ženiny pracovní neschopnosti a navíc proplácí pouze pracovní dny, tedy nikoli víkendy.
Výplata nemocenské
Podpůrčí doba nemocenské začíná přesně 22. kalendářním dnem, kdy těhotné ženě začíná vyplácet příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení. Výše nemocenské se odvíjí od výše mzdy, kterou žena měsíčně pobírala od svého zaměstnavatele.
Smlouva na dobu určitou a těhotenství
Spousta mladých žen má v současnosti pracovní smlouvu na dobu určitou. Jestliže ještě během trvání tohoto pracovního poměru otěhotní, mohou následně při splnění zákonných podmínek pobírat právě i nemocenskou.
Uplynutím doby, sjednané v pracovní smlouvě, pracovní poměr končí a těhotenství na něj žádný vliv. Ještě před skončením pracovní smlouvy na dobu určitou si ovšem těhotná žena může u svého ošetřujícího lékaře vyřídit neschopenku v těhotenství (ovšem v případě, uzná-li ji lékař práce neschopnou).
Nový zákon o nemocenském pojištění
V roce 2012 vstoupil v platnost nový zákon o nemocenském pojištění, který se výrazně dotknul i problému neschopenky v těhotenství, kterou nejčastěji dostávají ženy s rizikovým těhotenstvím.
Jak je to s vycházkami
Těhotné ženy, které jsou na neschopence, už nemají podle této novely zákona neomezené vycházky. Záleží pouze na nich jak se dohodnou se svým ošetřujícím ženským lékařem, který jim na základě jejich žádosti tyto vycházky během dne nastaví.
Vycházky: Maximálně šest hodin denně
Vycházky, jež mohou trvat maximálně šest hodin denně, může mít těhotná žena, která je na neschopence, nejdříve v sedm hodin ráno. Tyto vycházky navíc mohou trvat nejpozději do devatenácti hodin večer.
Pravidelné kontroly
Ženy, které mají neschopenku v těhotenství, by měly přesně dodržovat rozpis vycházek, který jim určil jejich ošetřující lékař. To, jak tyto vycházky dodržují, totiž může pravidelně kontrolovat jejich zaměstnavatel a posléze zaměstnanci sociální správy. V případě, že je těhotná žena přistižena při nedodržení vycházek, může jí být krácena nebo dokonce odňata nemocenská až po dobu 100 kalendářních dní.
Přechod na mateřskou dovolenou
Z neschopenky posléze těhotná žena přechází na mateřskou dovolenou. Peněžitou pomoc v mateřství začíná zpravidla pobírat šest týdnů před termínem porodu, který určil její ošetřující gynekolog.
Délka mateřské dovolené
Mateřská dovolená, během níž žena pobírá peněžitou pomoc v mateřství, trvá celkem 28 týdnů. Poté žena přechází na rodičovskou dovolenou, jejíž délku si sama určí, a pobírá rodičovský příspěvek.