Žádost o zaměstnání

Jste čerstvým absolventem, jste nespokojeni v současném zaměstnání, nebo jste přímo evidováni na úřadu práce? A poohlížíte se po práci, která by vás bavila a v níž byste mohli uplatnit svoje znalosti a dovednosti? Nemusíte jenom brouzdat po internetu či prohlížet nástěnky s nabídkami práce a vyčkávat, zda se objeví pozice, která by vám byla šitá na míru. Svému potenciálnímu zaměstnavateli totiž můžete vy sami poslat žádost o zaměstnání.

Oslovení bez inzerátu

I když firma, v níž byste chtěli pracovat, nevyhlásila výběrové řízení a nevyvěsila inzerát například na pracovní server, neznamená to, že by o vás neměla zájem. Pokud jste si tedy vyhlédli firmu, kde byste chtěli pracovat, nebojte se a jednoduše ji kontaktujte.

Personální oddělení společnosti

Žádost o zaměstnání je vhodné adresovat na personální oddělení dané společnosti. Při žádosti o zaměstnání se v zásadě držte pravidel, jako byste odpovídali na inzerát nabídky práce, kterou firma vyvěsila například na pracovním portálu. Co by mělo být vašim cílem? Vzbudit ve vedoucích pracovnících společnosti zájem o to, aby se s vámi mohli setkat tváří v tvář.

Forma žádosti o zaměstnání

Žádost o zaměstnání byste měli posílat ideálně formou e-mailové zprávy, vhodný je rovněž klasický dopis. Co by mělo být součástí této žádosti? V každém případě průvodní neboli motivační dopis, kde musíte uvést i to, proč jste se danou firmu rozhodli oslovit se svou nabídkou.

Průvodní dopis jako součást žádosti o zaměstnání

V průvodním dopisu (tj. vlastní e-mailové zprávě) byste měli také uvést, o jakou pozici ve firmě byste měli zájem. Rovněž uveďte, z jakého důvodu byste tuto pozici rádi vykonávali, a nastiňte, zda se na ni svými znalostmi, zkušenostmi a dovednostmi hodíte.

V průvodním dopisu nezapomeňte zdvořile požádat o možnost osobního setkání s vedením společnosti. K průvodnímu dopisu patří i vaše kontaktní údaje a vlastnoruční podpis.

Životopis jako součást žádosti o zaměstnání

V rámci žádosti o zaměstnání pošlete firmě, kde byste chtěli pracovat, i svůj profesní životopis. Posíláte-li žádost o zaměstnání formou e-mailové zprávy, svůj životopis pošlete jako její přílohu.

V současné době většina zaměstnavatelů upřednostňuje životopis strukturovaný, který je stručný, výstižný a přehledný. Ve strukturovaném životopisu informace o sobě dělte do několika rubrik. V rubrikách následně tyto informace pište jako hesla.

Základní rubriky strukturovaného životopisu

Jaké údaje patří k základní rubrikám strukturovaného životopisu? Především osobní údaje, vzdělání, kurzy a školení, pracovní zkušenosti, další znalosti, schopnosti a dovednosti a případně také reference.

Na co si dát pozor

Vaše žádost o zaměstnání by v žádném případě neměla vyznít příliš arogantně, familiérně nebo vlezle. V opačném případě už v tomto bodě svého potenciálního zaměstnavatele zbytečně odradíte. Při psaní žádosti o zaměstnání se vyvarujte překlepů a gramatických chyb. Pište upřímně, stručně a výstižně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno